Сертификатите на Кеймбридж за владеене на английски език са най-престижната и ползваща се с огромна популярност квалификация за изучаващите английски като чужд език в цял свят.

Притежанието на сертификат на Кеймбридж служи за прием в университети в България и чужбина или като доказателство за нивото на английски език пред работодатели и различни видове международни организации.

Ниво FCE отговаря на В2.2 от Общоевропейската езикова рамка.

Ниво CAE 1 отговаря на ниво С1.1 от Общоевропейската езикова рамка.

Ниво CAE 2 отговаря на ниво С1.2 от Общоевропейската езикова рамка.

Ниво CPE отговаря на ниво C2 по Общоевропейската езикова рамка.

Продължителност: 32 седмици

Старт: октомври 2025 г.

Уводни септемврийски занятия: БЕЗПЛАТНО

Снимката е обект на авторско право!

Ниво FCE:

Основните характеристики на това ниво се определят с разширеното заучаване на цялостния набор от прости и сложни граматични единици от А2 до В2.2 – от  времена като сегашно просто и продължително, до условни наклонения и конструкции с герундий и инфинитив. Разглеждат се не само основните правила, но и множеството съществуващи изключения, с които курсистите се запознават именно тук.

виж повече

Наред с граматиката, лексиката в това ниво също се надгражда доста усилено – разглеждат се теми като музика, спорт, климат, здраве и т.н. по начин, който отговаря на усложнените изисквания в първото по-сериозно сертификатно ниво.

Writing: Развиват се писмените умения на курсистите, като те се запознават и прилагат на практика различните типове текстове, характерни за изпитните нива от тук нататък – есе, статия, рецензия, и т.н. В допълнение, разглеждат се разликите в стиловете на писане, а именно официален, полуформален и неформален.

Speaking: По отношение на умението за говорене, курсистите се научават как да обсъждат различни теми от ежедневието, като от тях се изисква да изразят мнението си по разширен и лексикално удачен за нивото начин. Учениците биват насърчавани да използват новозаучената лексика под формата на разговори със събеседник, групови дискусии или чисто индивидуално, заедно с преподавател.

Всички умения се развиват по начин, който позволява не само ефективно общуване на ежедневна база, но и подготвя курсистите за полaгане на изпита First Certificate in English.

Ниво CAE 1:

От учениците се очаква да имат изключително добра граматична и лексикална подготовка с минимални пропуски и забележки, показващи контрол над езиковите средства и правилното им използване. Въвежда се изискването за по-висок стил на изразяване не само говоримо, но и писмено. По отношение на граматиката, курсистите биват насърчавани да използват усложнени структури като страдателен залог, инверсии и неперсонални конструкции.

виж повече

Прилагането на въпросните е предизвикателство за учениците, тъй като е подход, по-скоро типичен за академичните среди, с които предстои да се запознаят съвсем скоро, а не толкова за ежедневна употреба.

В лексикално отношение се очаква те да продължат да надграждат знанията си, като в това ниво се набляга над работата със синонимни групи, познаването на нюансите в значението на думи и изрази, както и усиленото заучаване и работа с фразеологични глаголи.

Въвеждат се нови типове писмени текстове, с които учениците се запознават и упражняват – доклад, проектопредложение, официален имейл. Фокусът е именно върху формалния стил на писане, тъй като той се изисква не само в рамките на изпитния формат, но и в университетските среди, където ще им е от изключителна полза.

По отношение на изпитния елемент в това ниво, тук курсистите се запознават подробно с формата на изпит CAE (Certificate in Advanced English), изискванията и изпитните стратегии. Нивото цели по-скоро запознаване и работа с различните типове упражнения, а не подготовка за полагане на гореспоменатия изпит.

Ниво CAE 2:

Фокусът в това ниво пада изцяло върху подготовката за полагане на сертификатен изпит. От курсистите се изисква да използват абсолютно всички натрупани граматични и лексикални знания по начин, който не предполага допускането на грешки от какъвто и да е било тип.

виж повече

Работи се усилено върху усъвършенстването на езикови умения като:

  • Говорене – изисква се от курсистите да демонстрират пълен контрол над набора изразни средства, с които разполагат. Очаква се те да прилагат сложни граматически структури, както и точно подбрани лексикални средства;
  • Писане – курсистите усвояват подробни познания за различни типове официални текстове като есе, доклад, формално писмо, и демонстрират уменията си да създадат всеки един от гореизброените;
  • Слушане с разбиране – развива се умението за извличане на информация, която е зададена индиректно, и предадена под формата на реч с различни акценти, скорост на говорене, и т.н.

Учебната система, както и допълнителните материали, по които учениците се подготвят, са доста по-интензивни в работата по време на учебната година.

Разлики между CAE 1 и CAE 2

  • И двете нива отговарят на ниво С1 по Общоевропейската езикова рамка.
  • И двете нива подготвят курсистите за явяване на изпита САЕ.

виж повече

  • Ниво САЕ 2 работи много по-интензивно върху надграждането на лексиката на курсистите с цел успешно представяне на изпита. Същият интензитет се прилага и по отношение на граматичните единици, които се преразглеждат в рамките на учебната година.
  • Ниво САЕ 2 е насочено основно към курсисти в 11-ти клас, които са преминали през курс на обучение в ниво САЕ 1 при нас или притежават необходимите знания за ниво C1. В това ниво се допускат само курсисти усвоили основите на ниво C1 като общи знания. Ученици, които все още са на ниво B2, задължително преминават през ниво CAE 1.